א

איברים פנימיים – 12 איברים פנימיים המחולקים לזוגות. כל זוג משתייך לאלמנט אחד מחמשת האלמנטים. הם בעלי תפקודים שונים מתפקודם המערבי המוכר.

ב

בן/בייאו – שורש=Ben, ענף=Biao. הבן הוא שורש המחלה כלומר הסיבה העמוקה שגורמת להופעה של כל הסימפטומים. הבייאו הם הסימפטומים עצמם. בבניית אסטרטגיית טיפול, נרצה לטפל בשורש – או אז ייעלמו גם הסימפטומים.

ג

ג'ינג – האנרגיה בצורתה המזוקקת הדחוסה והמזינה ביותר. זו תמצית החיים, כלומר האנרגיה המולדת שמקורה בהורים.

ד

דם – צ'י במצב צבירה מאד דחוס וחומרי. לפי הרפואה הסינית, הדם מופק מן המזון ע"י הטחול. תפקודיו הזנת הגוף, הפצת צ'י בגוף, לחלוח הגוף, מעגן את ה- shen, קובע את הווסת.

ה

הסתכלות – ברפואה סינית האבחנה היא הוליסטית ונעשית במספר דרכים כגון מגע, לקיחת דופק, שימוש בחוש הריח והשמיעה והסתכלות. ההסתכלות כוללת מבט על הלשון, על הפנים ועל הגוף.

ח

חמשת האלמנטים – מודל אנרגטי המבטא יחסי גומלין בין אש, אדמה, מתכת, מים ועץ. כל אלמנט מבטא תכונות אחרות מן הטבע, משתייכים אליו איברים פנימיים מסויימים ומיוחסות לו תכונות אנושיות שונות. מערכת היחסים בין האלמנטים מאוזנת כך שכל אלמנט יוצר ומבקר אלמנט אחר. כאשר תופיע פתולוגיה היא תנבע מחוסר איזון בין האלמנטים. מציאת חוסר האיזון תאפשר טיפול בבעיה.

חוסר – מצב של היעדר איזון בגוף, הנובע מרמות נמוכות של צ'י, דם, יין, יאנג או נוזלי גוף.

ט

טחול – מכונה "האיכר", תפקידיו הנעה והתמרה של צ'י ונוזלים, שולט על ייצור הצ'י והדם מן המזון, מחזיק את האיברים במקומם ע"י הרמת הצ'י כלפי מעלה, מחזיק את הדם בכליו, שולט בשרירים, אחראי על ארבעת הגפיים, נפתח לפה ומתבטא בשפתיים. הטחול מושפע מרגשות של דאגה ומחשבות בלתי פוסקות.

י

יאנג/יין – עיקרון עתיק השאוב מן הפילוסופיה הסינית, שמוגדר כעיקרון הבסיסי של היקום כולו. היין והיאנג מושרשים זה בזה כחלק מאותו שלם. היין והיאנג נמצאים כל הזמן באינטראקציה אינסופית. משמשים גם כדרך לאפיון מחלה ברפואה סינית על פי אופייה או על פי החלק שנפגע כתוצאה ממנה.

יאנג – הצד המואר של הגבעה.מייצג גבריות, אש, אור, חום, דינאמיות, הגנה, יבוש, הצד האחורי של הגוף, חיצוניות הגוף.

יין – הצד המוצל של הגבעה. מייצג נשיות, מים, חושך, קור, רוך, הזנה, לחלוח, הצד הקדמי של הגוף, אזורים פנימיים.

כ

כבד – הכבד אחראי לזרימת הצ'י החלקה בגוף ובכך הוא תומך בכל התנועתיות של האיברים הפנימיים. תפקיד נוסף הוא אחסון דם שעל ידיו הוא קובע את נפח הדם בגוף בפעילות ובמנוחה, הוא מווסת את המחזור החודשי ומלחלח את העיניים והגידים והרצועות. הוא נפתח אל העיניים, מתבטא בציפורניים שולט בגידים וברצועות, ומושפע מכעס ותסכול.

כיס מרה – שונה משאר האיברים היאנגים, מפני שהוא מחזיק בתוכו חומר טהור, מיצי מרה. הוא מקבל את מיצי המרה מן הכבד ומפריש אותם בזמן העיכול. שולט ביכולת לקבל החלטות, שעוזרות לשאר 11 האיברים בתפקודם.

כליות – הבסיס ליין וליאנג בגוף. הכליות מאכסנות את הג'ינג ושולטות בלידה, בגדילה ובהתפתחות וברבייה. מייצרות marrow, שולטות במעברי המים בגוף, מתבטאות בשיער הראש, נפתחות לאוזניים, שולטות על הפתחים התחתונים. מושפעות מפחד.

ל

לב- האיבר החשוב ביותר מכל האיברים הפנימיים, מכונה "הקיסר". תפקידיו: מושל בדם, משכן את ה-shen, נפתח אל הלשון (שנקראת ניצן הלב), שולט בזיעה. הלב מושפע מתחושת שמחה.

מ

מעטפת הלב – המעטפת החיצונית של הלב, משמש כמבצר של ה"קיסר". תפקודיו זהים לתפקודי הלב.

מעי גס – מקבל מזון מעוכל מהמעי הדק והופך אותו לצואה, ודואג להזיזו לכיוון מטה, בנוסף מפנה נוזלים.

מעי דק – מקבל מזון ושתייה מן הקיבה ומפריד  אותם לעכור וטהור, הפרדה בין עיקר לטפל. בנוסף המעי הדק אחראי לתנועתיות של הצואה.

מרידיאן – ערוץ אנרגיה בו זורם הצ'י בגוף. בגופינו 12 מרידיאנים בילטראליים. כל מרידיאן יוצא מאיבר פנימי וחולש על אזור שונה בגוף.

מרידיאנים מיוחדים – בגופינו שמונה מרידיאנים מיוחדים, שמתחלקים לארבעה יינים וארבעה יאנגים. המרידיאנים היאנגים שולטים באזור הגב, מותניים, ירכיים וכתפיים. בנוסף הם מטפלים במחלות חיצוניות. המרידיאנים היינים שולטים על הבטן, צידי הגוף הצלעות והלב. בנוסף לקשר למחלות פנימיות.

מינג מן – Ming Men, שער החיות. האש של הגוף שמספקת את החום הנדרש לכל תפקודי הגוף. נמצאת בין שתי הכליות.

נ

נוזלי גוף – בסינית jin-ye, קיימים שני סוגי נוזלים: טהורים, שהם נוזלים צלולים ומימיים שזורמים עם הצ'י המגן בין השרירים לעור ומלחלחים אותם; ועכורים, שהם כבדים ומרוכזים וזורמים עם הצ'י ומלחלחים את המוח, חוט השדרה, מח העצם, המפרקים, העיניים, האוזניים האף ופה.

ס

סטגנציה – מצב של תקיעות בגוף. תקיעות יכולה להיווצר מעודף של חומר או צ'י או מחוסר של חומר או צ'י. הסטגנציה תתבטא בד"כ בכאב. תיתכן סטגנציה של צ'י, דם, לחות או קור.

ע

עודף – מצב של חוסר איזון בו יש יותר מידי חום, קור, לחות או תקיעות של צ'י.

פ

פתוגנים חיצוניים – רוח, קור, חום קיץ, לחות, יובש ואש. פתוגנים אלו נגרמים ממזג האויר ומעונות השנה. כאשר האיזון בין הגוף לבין הסביבה מופר, חודרים הפתוגנים פנימה ומייצרים מחלה. לכל פתוגן סימפטומים הייחודיים לו.

צ

צ'י – על פי הסימנייה הסינית פירושו האורז והאדים העולים מבישולו. הצ'י מורכב מחומר ומאנרגיה. הוא הבסיס לכל תופעה ביקום והמרכיב הבסיסי של כל דבר בעולמנו. תפקידיו – הנעה, התמרה של מזון, החזקה במקום של איברים, הגנה על הגוף מפולשים חיצוניים וחימום הגוף.

ק

קיבה – תפקידה לקבל את המזון ולהעבירו תהליך של הבשלה והרקבה, לפני העברתו לטחול להפקת צ'י. שותף לטחול בהזרמת צ'י לגפיים. הקיבה היא המקור לנוזלים.

ר

ריאות – שולטות בנשימה ובצ'י, ואחראיות לפיזור והורדה של צ'י למטה. הריאות מווסתות את מעברי המים בגוף, שולטות ב-wei qi, מתבטאות בשיער הגוף, נפתחות לאף ומושפעות מאבל, צער ועצב.

ש

שלפוחית שתן – מאכסנת ומפרישה שתן.

שן – shen, mind, צ'י בצורתו המעודנת ביותר והעל-חומרית ביותר. השן אחראית על תפקודים רבים כמו מצב ההכרה,זכרון, חשיבה, תובנות, קוגניציה, שינה, אינטליגנציה, חוכמה, רעיונות, רגשות ועל החושים. מתבטא בניצוץ שבעיניים.

שעון ביולוגי סיני – חלוקת 24 שעות ביממה ל-12 חלקים, שכל חלק מיוחס לאחד משניים-עשר איברים. בשעת האיבר הוא בשיא תפקודו ובשעה המקבילה לו ביממה הוא בשפל. מבטא גם את סדר זרימת הצ'י במרידיאנים.

שש השכבות – תיאוריה שפותחה ונכתבה ע"י Zhang Zhong Jing בספרו Shan Han Lun. שש השכבות מחולקות לשלוש שכבות יאנג חיצוניות ושלוש שכבות יין פנימיות. לכל שכבה משוייכים שני איברים. כאשר מחלה חודרת אל הגוף היא עוברת דרך השכבות, כך ניתן לאפיין את מיקומה ולקבוע דרך טיפול בה.

ת

תלת מחמם – איבר יאנגי, בן-זוגו של מעטפת הלב. אינו איבר חומרי אך הוא ממלא תפקודים מסויימים בגוף. תפקידיו העיקריים הם הפצת צ'י המקור מאיזור הכליות, יצירת תנועה והחדרת צ'י לגוף ושליטה במעברי המים.

קטגוריות: מאמרים

תגובה אחת so far.

  1. מאת יפה כפיר:

    אמנם על קצה המזלג אך מעניין.

השאר תגובה