דיקור סיני מתבצע בעזרת מחטים דקיקות וגמישות המוחדרות לגוף במיקומים מדויקים בגוף כולו. כל נקודה שכזו בעלת תפקוד ייחודי, ובעלת יכולת לטפל באספקט מסוים בגוף.

הדיקור היא שיטת טיפול עתיקה המוזכרת בכתבים לראשונה ב"ספר הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב", בערך כ- 200 שנים לפנה"ס. ספר זה נחשב לאחד מן הכתבים העתיקים המתעדים את התיאוריה והפילוסופיה של הרפואה הסינית, ולמעשה על בסיס תיאורטי זה ועל אחרים שנוספו בהמשך, מסתמכים גם היום בטיפול ברפואה סינית.

בתחילת התהליך הטיפולי נעשה לאדם אבחון מקיף בו מוגדרת הדיס-הרמוניה העיקרית בגוף, שלרוב גורמת להופעת הסימפטומים הבעייתיים והמציקים לאדם. סימפטומים אלו יכולים להתבטא ככאב, אי נוחות, מצב רגשי לא רצוי או התבטאויות מחלה רבות ואחרות המציקות לאדם. הדיקור יטפל הן בסימפטומים והן במצב בשורשי הגורם להיווצרותם. כך ניתן להיפטר מבעיה ולא רק להפחיתה או להקהותה. לאחר האבחנה נדקר המטופל בנקודות ספציפיות לטיפול בבעיות אלו.

תהליך איתור הנקודות נעשה ע"י מישוש ומגע של המטפל, שמסתמך על מיקומים אנטומיים מדוייקים שמתוארים בספרות המקצועית. המטפל בוחר נקודה, מאתר אותה ומבצע דיקור בעזרת מחטי מתכת דקות בעוביים ואורכים שונים. עובי המחט נקבע על פי הבעיה המטופלת ועל פי מבנה המטופל וגילו. למשל ילדים יידקרו במחטים דקות במיוחד.  אורך המחט ייקבע על פי מיקום הדיקור למשל דיקור שטחי בעזרת מחט קצרה יותר, ודיקור עמוק בעזרת מחט ארוכה יותר.

הדיקור נעשה בעזרת מחטים סטריליות וחד פעמיות בלבד.

מהלך הדיקור: הכנסת המחט ותחושת דקירה קטנה, הגעה לצ'י ותחושת עמימות פנימית במקום הדיקור ומסביבו. לאחר הדיקור על המטופל לשכב עם המחטים בין 20-60 דקות בהתאם לאופי הבעיה.

יש חשיבות לבחירת הנקודות, והאינטראקציה ביניהן. הנקודות נבחרות והתאמה לכל אדם בהתאם למצבו ולאופי הבעיה שלו.

הדיקור גורם להנעה אנרגטית, הנעת צ'י, בצורה תקינה והרמונית. הנעת הצ'י בטיפול היא עוצמתית, ומהדהדת גם בימים שאחרי הטיפול. כך שאת השפעת הדיקור ניתן לעיתים להרגיש מיידית לעיתים אחרי מספר שעות או ימים. הנעת הצ'י בצורה הרמונית ונכונה מביאה לריפוי ואיזון, ולהקלה וריפוי של הבעיות המציקות.

קיים מגוון רחב מאוד של בעיות הניתנון לפתרון בעזרת דיקור:

כאבים: כאבי שלד- שריר, כאבי גב ,צוואר, כתפיים, ברכיים, מרפק ושאר המפרקים. כאבי ראש ומיגרנות.

בעיות במערכת הנשימה: קוצר נשימה, אסטמה, שיעול, צפצופים.

בעיות במערכת העיכול: עצירות, שלשול, כאבי בטן, אי נוחות בבטן, בעיות עיכול, צרבות, בחילות, טחורים.

בעיות שינה: קשיי הירדמות, התעוררויות מרובות בלילה, שינה לא שקטה וקלה.

קשיים רגשיים: חרדות, עצבות ודיכאון, כעסים, תסכולים.

ועוד.

קטגוריות: שיטות הטיפול

השאר תגובה