נורית, אם לשלושה ילדים קטנים, עובדת בעסק משותף לה ולבעלה. העבודה לחוצה ועמוסה ודורשת ממנה תמרון רב בין המשפחה והעבודה. נורית, הנלחמת כבר הרבה זמן בעודף משקל, מתקשה למצוא את הזמן לפעילות גופנית.

בוקר אחד נורית ניסתה לקום מהמיטה ולארגן את הילדים לגן ולבית הספר, אך כאב חד פילח את גופה. נתפס לה הגב. שוב. בניגוד לפעמים הקודמות בהן נורית המשיכה בשגרה תוך כדי לקיחת משככי כאבים, הפעם המצב חמור יותר ואינה מסוגלת לעשות זאת. בעלה של נורית דואג לפיזור הילדים בבוקר והיא קובעת תור בהול לאורטופד. מספר שעות לאחר מכן, בחדר הרופא, נאמר לנורית שהיא סובלת מהתופעה השכיכה כאבי גב תחתון אן LBP- low back pain. הרופא ממליץ על מנוחה, רושם משככי כאבים חזקים יותר, ומבהיר שהסטטיסטיקה מגדירה שישה שבועות כזמן החלמה ממוצע. נורית מדדה לביתה בתקווה שתהיה בגבול התחתון של הסטטיסטיקה.

במקרה של ראובן, בן 70, אב לילדים וסב לנכדים בפנסיה, מוסכניק בעברו,  הסיפור מעט שונה. כאבי הגב הופיעו בהדרגה, כאבי גיל הוא הגדיר אותם, באים והולכים בלי סיבה ברורה. ראובן בעודף משקל, ופעיל גופנית אך לא בצורה סדירה. מידי פעם הוא לוקח משככי כאבים, ואחרי מספר ימים הכאב עובר והוא שוכח ממנו עד לפעם הבאה שיגיע. אפשר לחיות עם זה הוא אומר.

המקרים האלו מייצגים תופעה רחבת היקף שסובלים ממנה אנשים בגילאים, מינים ומקצועות שונים. מחקרים מצביעים על כך ש-50%-80% מהאוכלוסייה הבוגרת מדווחים על אפיזודת כאבי גב תחתון לפחות פעם בחיים. כאבי גב תחתון מהווים את הסימפטום מספר אחד בתחום השריר- שלד לחוסר תפקוד בעבודה ולהפסד ימי עבודה בעולם המערבי.

לרוב יפנה האדם הסובל מכאב לאורטופד, שם יבצע לו הרופא בדיקה פיזיקאלית, ישלח לצילום, מיפוי עצמות או אף לבדיקת סיטי. לרוב יתקבלו המלצות למנוחה, יינתנו משככי כאבים והמלצות לפיזיותרפיה. אך האם זהו הפתרון היחיד?

• גם אתם רוצים להילחם בכאב? השאירו פרטים ואצור עמכם קשר.

הסיבות שיכולות לגרום לכאבי גב תחתון הן מרובות. הכאב יכול לנבוע מפגיעה בשרירי עמוד השדרה, או מפגיעה ברצועות עמוד השדרה. הכאב יכול גם לנבוע ממצב של פריצת דיסק או שינויים מבניים בעמוד השדרה.

ישנם אנשים שיסבלו מאפיזודה אחת של כאבי גב תחתון, אך מרבית האנשים יסבלו מכאבים חוזרים הבאים בהתקפים או מכאבים כרוניים. לרפואה הסינית פתרונות טובים לטיפול בכאבי גב הן למצב האקוטי והן למצבים הכרוניים. למעשה יש צורך בשילוב בין שני הטיפולים הללו, על מנת למנוע התקפים חוזרים, או להקטין את תדירותם.
הרפואה הסינית היא שיטת טיפול הוליסטית המשלבת בתוכה טיפול בדיקור, צמחי מרפא והנחיות לאורח חיים בריא ונכון המותאם לכל מטופל ומטופל, בהתאם לסיבה הגורמת לכאב, לפי העקרונות ותפיסת העולם של הרפואה הסינית. סיבות שונות יצביעו על שיטות טיפול שונות בתכלית זו מזו.

הסיבה הראשונה היא חדירת קור ולחות לאזור. בד"כ מצב זה נגרם ע"י חשיפה לקור ומזג אויר לח, כמו בים, נסיעה על אופנוע עם גב חשוף וכו'. כאב זה יכול היות אקוטי או כרוני, יכול להופיע כאב חזק ומכווץ או תחושת נפיחות וכבדות, הירדמות או חוסר תחושה באזור הגב התחתון. הקור והלחות גורמים לחסימה בזרימת האנרגיה התקינה ולכאב באזור.במקרה כזה נרצה לחמם את האזור ולסלק החוצה את הלחות. נוכל לעשות זאת בעזרת מוקסה ודיקור.

סיבה שניה לכאבי גב היא סטגנציה(חסימה ) של צ'י ודם באזור. במקרה זה נראה כאב חזק, חותך ודוקר. עלולים לראות נוקשות של שרירי הגב והגבלת תנועה. מצב זה מאפיין לרוב את השלב האקוטי של כאבי הגב, אך גם יכול להימשך זמן ארוך יותר. במקרים אלו תנועה קלה תגרום להקלה בכאב, ומצבים סטטיים להחמרתו. סטגנציה כזו עלולה להיגרם על רקע של לחץ ועומס רגשיים, תסכולים ודיכאון, או על רקע חולשה שגורמת לזרימת אנרגיה לקויה באזור. מצב זה מאפיין גם תמונה של בלט דיסק או פריצת דיסק. במקרה זה טיפול בדיקור בנקודות רחוקות ממקום הכאב, בשילוב עם פרומולת צמחי מרפא יכול לקצר את משך הכאב ולהקל עליו.

הסיבה השלישית היא חולשה בכליות. הכליות על פי תפקודן הסיני (לא המערבי), שולטות על איזור הגב התחתון, וכאשר הן חלשות האזור כואב. הכאב הפעם יהיה עמום, יוחמר בעייפות, ויגיע לרוב בהתקפים. מצב זה מאפיין את המצב הכרוני של כאבי הגב התחתון. מצב זה נובע מפעילות פיזית ומינית מוגברות לארוך זמן רב. במצב זה הטיפול יהיה ארוך יותר ויתמקד בחיזוק הכליות ע"י דיקור ובעיקר ע"י צמחי מרפא.

בכל הסיבות למעלה יש חשיבות רבה גם להרגלי החיים של המטופל. יש לוודא כי המטופל אינו בעודף משקל, מכביד על עמוד השדרה, וכי הוא עוסק בפעילות גופנית סדירה המותאמת ליכולותיו. בנוסף יש לנסות להפחית לחצים ועומסים בחייו של המטופל.

ייחודה של הרפואה הסינית בכך שאינה מתייחסת לאותו התקף בלבד, כסימפטום מבודד וחסר קונטקסט. הטיפול יטפל הן בהתקף האקוטי והן יתמקד במתן טיפול והמלצות למניעה או עיכוב ההתקפים הבאים.

לכן אם אתם סובלים מכאבי גב תחתון דעו כי לרפואה הסינית יש הרבה מה להציע לכם על מנת לשפר את איכות חייכם, ולהפחית כאב.

ועד אז הנה מספר המלצות למניעת כאבי הגב:

1. עסקו בפעילות גופנית אירובית באופן קבוע.
2. דאגו לכסות את איזור הגב התחתון באופן קבוע, במיוחד בזמן פעילות גופנית וכשמזיעים.
3. שימו לישיבה נכונה- לא מומלץ לשבת רגל על רגל, לגברים: שימו ארנקים בכיס הקידמי, השתדלו לשבת על משטחים קשיחים.
4. בעת השינה, מומלץ לישון על הצד, עם כרית בין הברכיים, אם ישנים על הבטן שימו כריות מתחת לאזור הירך העליונה.
5. עסקו בפעילות גופנית טיפולית ומשקמת כמו פילאטיס, יוגה, פלדנקרייז וכו'.

דאגו לתחזוקה שוטפת של גופכם. כאשר הכאב נעלם, קשה לזכור שאי פעם חווינו אותו. אך אם כבר חוויתם התקפות כאב יש לטפל גם כאשר הכאב אינו נוכח כרגע. כל זאת בכדי למנוע או לעכב את ההתקף הבא.

רוצים להתייעץ לגבי טיפול? השאירו פרטים ואצור עמכם קשר.

קטגוריות: מאמרים

השאר תגובה