פעמים רבות אנו שומעים את הביטויים "תזרום עם זה, אל תהיה כל כך כבד", או  "פשוט תלכי עם הזרם". אנו נוטים לחשבו שביטויים אלו הם נחלתם של צעירים יוצאי המזרח, או כאלו שעדיין לא התאפסו על עצמם, ועל  רצונותיהם ושאיפותיהם-  אך למעשה זרימה היא חלק בלתי נפרד מחיי כולנו.

אנו מנתבים את חיינו לכיוונים שאנו בוחרים על פי חלומות אישיים, שאיפות מקצועיות, מצב משפחתי, תחושות, רגשות וניתוחים שכליים. על מנת לנוע בכיוונים אלו אנו משקיעים אנרגיה לא מבוטלת ואנו רוצים מאד להצליח. כך שלמעשה אנחנו "זורמים" כל הזמן, באינטראקציות ומפגשים עם אנשים וגם כשאנחנו לבדנו, מהרהרים, מתלבטים או פועלים.

אנו יכולים לחוש "שהכל זורם" – אנחנו מצליחים בעבודה ומקבלים קידום, מגדלים משפחה לתפארת, מרגישים מסופקים ושמחים ומגשימים את עצמנו. אך כפי שידוע לנו, הזרימה אינה תמיד כל כך חלקה. פעמים רבות ניתקל במכשולים שיקשו על הזרימה. פעמים רבות הדברים לא זזים במהירות שרצינו והם נתקעים. במקרים אחרים ייתכן שהזרימה לא תופרע אבל לא תהיה בכיוון שאנו רצינו בו. ייתכן שהזוגיות תהיה רצופת עליות ומורדות, שהקידום לא יגיע במהירות שרצינו, או שנאלץ לדחות חלום שכבר הרגיש כל כך קרוב ומוחשי. במקרים כאלו נרגיש לרוב כעס, תסכול וחוסר סיפוק, ולאורך זמן רגשות אלו יובילו לעייפות ואולי אף לדיכאון. על מנת להשתחרר מרגשות אלו, יהיה עלינו לחפש היטב את הגורם לאותה תקיעות, ולרדת לשורשו של המכשול. רק אז נוכל להסיט אותו ולנסות להשיב את הזרימה למסלולה.

גם בגופינו קיימת זרימה, שיוצרת הרמוניה בין כל מערכות הגוף. על פי הרפואה הסינית, האיברים הפנימיים השונים מכוונים את האנרגיה – הצ'י- לכיוונים שונים ובכך מאפשרים את תפקוד הגוף בצורה הבריאה וההרמונית ביותר. כאשר תהיה הפרעה בזרימה הפנימית נתחיל לחוש בעיות פיזיות, רגשיות, ונראה סימפטומים חיצוניים שונים שיבטאו את הפרת ההרמוניה. גם כאן, עלינו לנתח את התופעה החיצונית – ולהבין מהי ההפרעה בזרימה אותה אנחנו חווים. אם נצליח לעשות כן, נאפשר לעצמנו להתנהל היטב ולזרום לאן שאנחנו בוחרים. ואם מנגנוני הזרימה בגופינו יפעלו כשורה – נוכל גם לזרום היטב בחיינו החיצוניים.

להלן מספר ביטויים של בעיות בזרימה וכיצד ניתן לטפל בהן:

שיעול והתקררויות חוזרות. על פעולת הנשימה ברפואה הסינית שולטות הריאות. כיוון הזרימה העיקרי שלהן הוא הורדה למטה ופיזור לצדדים של הצ'י (האנרגיה המופקת מהנשימה). כך הריאות מאפשרות הורדה למטה של אנרגיה, ועוזרות בפיזור צ'י בכל הגוף שמשמש גם כהגנה מפני מחלות. כאשר הזרימה נפגעת הצ'י יעלה למעלה ויתבטא כשיעול. השיעול יכול להיות יבש או ליחתי, חזק ובהתקפים או חלוש, יותר בשעות הבוקר או בשעות הערב. בנוסף אם לא יהיה פיזור טוב של צ'י כמערכת ההגנה של הגוף, נראה אדם שמצטנן וחולה פעמים רבות ובתדירות גבוהה.

בכדי להימנע ממצב זה, יש להימנע מחשיפת הגוף לרוח, יובש וקור ולהתלבש בהתאם למזג האויר. כדאי להימנע ממזונות המייצרים ליחה כמו מוצרי חלב פרה, מזון מטוגן ושומני, ומזון נא ולא מבושל. בנוסף מומלץ לעסוק בפעילות גופנית אירובית, ואם ניתן גם בפעילות המשלבת תרגילי נשימה כמו טאי צ'י או צ'י קונג או מדיטציה ועוד.

בחילות, צרבות ושלשול. הטחול והקיבה אחראים על פעילות מערכת העיכול ברפואה הסינית. הקיבה מקבלת את המזון ומובילה אותו כלפי מטה. הטחול מפיק אנרגיה – צ'י מן המזון ומכוון אותו כלפי מעלה. בנוסף הוא דואג להחזיק את האיברים כלפי מעלה בכדי שלא יצנחו.

כאשר יש פגיעה בכיווני זרימה אלו, נראה שהאוכל עולה כלפי מעלה ונחוש צרבות ואף בחילות והקאות. ומצד שני אנו עלולים לראות צניחות איברים:רחם, שלפוחית, הרניה וטחורים וכמובן שלשולים.

בכדי לחזק את מערכת העיכול ולגרום לזרימה נכונה בתוכה עלינו להקפיד על תזונה בריאה ונכונה: להימנע מסוכרים רבים ושומנים, לאכול ארוחות קטנות ומרובות במהלך היום, לא לאכול בשעות הלילה, לשתות מספיק, ולנסות להקדיש לארוחה את מלוא המקום ולא לאכול תו"כ עבודה קריאה וכו'. בפן הרגשי יש לנסות ולהרפות ממחשבות ודאגות.

כעס, תסכול ודיכאון. הכבד שולט בזרימת הצ'י החלקה בגוף בכל הכיוונים. הוא מסייע לשאר האיברים בתפקודם ומסייע בכיוון הצ'י שלהם לכיוון הנכון. עקב כך הבעיה העיקרים ממנה סובל הכבד היא תקיעות של צ'י. כאמור, כאשר הצ'י שבתוכנו לא זז ייפגש מצבנו הרגשי ונחוש מתוסכלים וכועסים, ייתכן אף שנחוש דיכאון ושחיינו "תקועים". לאורך זמן נחוש מותשים יותר ויותר ושפופים, לא נראה את האופק ואת דרך היציאה וההמשך.

בכדי לסייע לכבד לעשות את תפקידו יש להקפיד על פעילות אירובית קבועה שגורמת לתנועה של צ'י ודם בגוף. יש להקפיד ללכת לישון לפני 23:00, ולהימנע מעישון, תזונה שומנית, אלכוהול והרבה בשר אדום. בנוסף חשוב למצוא את הזמן לעסוק בפעילויות שאוהבים למרות העומס בחיים ולאוורר את עצמינו, ולנסות ולהוריד את רמת הסטרס שבחיינו. זו אכן משימה קשה!אם כן, הזרימה הפנימית בעלת חשיבות רבה לבריאותנו. הדרך הטובה ביותר להבטיח זרימה נכונה והרמונית היא ע"י מניעה. סיגול אורח חיים מאוזן יגרום לאי הופעה של הבעיות שמניתי למעלה. אך במקרה והופיעו בעיות, הרי אלו החיים, אין אפשרות לשמור על איזון מלא, יש בכוחו של כל אחד מאיתנו לעשות שינוי  פנימי שיביא לבריאות ולהיעלמות של בעיות מציקות. בשינוי זה נשפיע על חיינו ונוכל לזרום לאן שרק נחפוץ.

קטגוריות: מאמרים

השאר תגובה